Jak poprawnie przyszykować ściany do położenia tapety?

Tapety modne od wielu lat powracają do naszych domów w współczesnych pokojach, które komponujemy. Kiedyś nużące i jednostajne, jednak dziś ich deseń i ubarwienie są wręcz nieograniczone. Jest to efektowny sposób na ozdobę wnętrz i unowocześnienie wizerunku wnętrz. Jak zacząć wytapetować pomieszczenie i w jaki sposób przyszykować się do oklejania ścian, tak by móc cieszyć się nowoczesną tapetą przez długi czas? O tym poczytacie w tym właśnie wpisie.

Nim przystąpimy do tapetowania powinno się zweryfikować czy rolki nie są felerne i czy posiadają taki sam numer i partię produkcyjną. Możliwe, że póki co tego nie wiecie, ale przy innych numerach serii barwa może się trochę różnić. Jeżeli wpadniecie na takie rolki polecam tapetowanie nimi w miejscach mało widzialnych, np. z tyłu szafy, nad oknem albo na przeciwległych ścianach.

Jak należy uszykować ściany w starym mieszkaniu?

- splamione ściany - niezwykle często spotkany wypadek, brud możesz tylko wywabić, zeszlifować albo pomalować farbą gruntująco-odcinającą, zaś pod koniec zagruntować
- nierówne ściany - nanieść podłoże przed tapetowaniem, później nałożyć jako spodnią warstwę tapetę izolacyjną
- pyląca się, krusząca lub chłoniąca wilgoć ściana - powinno się położyć grunt polepszający parametry, które są za bardzo niskie
- gładź odchodzi od muru - powinno się go stłuc, poprawić podstawę bądź zagruntować
- łuszcząca się farba - trzeba ją na nieszczęście usunąć, wytrzeć i zagruntować
- gdy na ścianie przyklejona jest starsza tapeta - nie powinno się nakładać tapety na poprzednią, starą tapetę powinno się zdjąć po czym zagruntować ścianę, wówczas możemy rozpocząć proces tapetowania.

Opiszę wam nieco o rodzajach tapet:

Tapety winylowe – spód tapety jest wykonany z papieru, a wierzch z winylu. Niestety nie nie przedostaje się przez niego pary wodnej. Trwałe na nawet codzienne zmywanie.
Tapety papierowe – stworzone są z 1 albo 2 warstw papieru.
Tapeta tekstylna - wygenerowana z naturalnego materiału, stwarza przytulny i czuły charakter pokoi. Są trudne w konserwacji, nadają się do pokoi w dworkach oraz pałaców.
Winyl płaski - jest dosyć chudy, jednak za to odporny na zarysowania. Spieniony jest grubszy i efektywniej maskuje nierówności na ścianie, jednakże ściera się no i łatwo można go przerysować. Tapety winylowe są odporne na wodę i ogień.
Tapeta fizelinowa - to tapety dwuwarstwowe, dolną powłokę tworzy flizelina, górna warstwa może być papierowa albo z tworzywa sztucznego.
Tapety z włókna szklanego – mają strukturę przypominającą tkaninę. Są odporne na wilgoć i ogień, możemy je także malować, cechuje je znakomita zmywalność a także dobre przepuszczanie powietrza. Niestety są drogie i dosyć trudno jest je zastąpić – odchodzą razem z tynkiem.
Rauhfaser – te tapety składają się z dwóch warstw papieru spojonych z drewnianymi wiórkami, które tworzą ciekawą powierzchnię. Nader dobrze kryją wszelkie nierówności ściany. Możesz je pomalować.

To wyłącznie podstawowe zasady odnośnie tapetowania, w kolejnych postach zaprezentuję Wam oklejanie przy włącznikach, jak stosownie wytapetować miejsca przy drzwiach, przy oknach i innych uciążliwych miejscach. Pozdrawiam i zapraszam do obserwowania tego bloga.